301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Kasım 2021 - Çarşamba 10:10 Bu haber 1127 kez okundu
 
’’Erken tanı hayat kurtarır’’
Kargı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ bir açıklama yayınlandı.
Sağlık Haberi


Açıklamada şu ifadelere yer verildi. ‘’Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir.

 

Ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan meme kanseri, meme dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkmaktadır.Erkeklerde meme kanseri kadınlara oranla çok daha az sıklıkla (tüm meme kanserlerinin %1’inden azı) izlenmektedir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde en sık izlenen ilk on kanser arasında ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde meme kanseri her 4 kadın kanserinden birisi olmayı sürdürmektedir.

 

Bir yıl içinde ülkemizde yaklaşık 19.000 kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır.Geçmişte ileri evrede teşhis edilen meme kanseri, günümüzde Bakanlığımızca yürütülen tarama programlarının etkisi ile erken teşhis edilebilmekte ve erken tanı oranlarımızda artış sağlanabilmektedir.

 

Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin hem tedavileri daha başarılı olmakta hem de yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır. Bu sebeple, yürütülen toplum tabanlı taramalar yolu ile kadınlarımızın olası bir kanser gelişimi durumunda kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit etmek ve kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek mümkün olabilmektedir.

 

Meme kanseri ve diğer kanserlerin erken teşhisine yönelik yapılan taramalar için ilçemizde toplum sağlığı merkezine başvuruda bulunulabilir. Unutmayalım erken teşhis hayat kurtarır’’

 

Haber: Ozan Acar 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Acar
 
Etiketler: ’’Erken, tanı, hayat, kurtarır’’,
Yorumlar
Kargı Gazetesi

Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı