Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 18:36 Bu haber 1673 kez okundu
 
Sağlık raporu kağıt parçası değildir
Kargı Gücü Spor Kulübü’nün sporcularına ilçedeki aile hekimlerinden lisans alamadığı iddiasıyla gündeme gelen ‘’Sağlık raporu’’ konusunda Çorum Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Mesut Yetkin’de açıklama yaparak aile hekimlerinin haklılığına vurgu yaptı.
Sağlık Haberi


Kargı Gücü Spor Kulübü’nün sporcularına ilçedeki aile hekimlerinden lisans alamadığı iddiasıyla gündeme gelen ‘’Sağlık raporu’’ konusunda Çorum Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Mesut Yetkin’de açıklama yaparak aile hekimlerinin haklılığına vurgu yaptı.

 

 

 

KARGI GÜCÜ: ''LİG'DEN SAĞLIK RAPORU ALAMAMAMIZ NEDENİYLE ÇEKİLİYORUZ''

 

Geçtiğimiz hafta ilçede gündeme gelen Kargı Gücü sporcularına ilçedeki aile hekimleri tarafından sağlık raporu verilmediği iddiaları konuşulurken Kargı Gücü Spor Kulübü’nden bugün Kulüp Başkanı Murat Ulaşır imzasıyla yapılan açıklamada kulübün sağlık raporu alamaması nedeniyle ligden çekildiği bildirildi.

 

71116916 2879682878727145 7012486189005406208 n

 

Bütün bu gelişmeler üzerine Kargı Toplum Sağlığı Merkezi ve İl Sağlık Müdürlüğü'nden herhangi bir açıklama yapılmazken, Çorum Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr.Mesut Yetkin'den konuyla ilgili bir açıklama geldi. Ülkemizdeki pek çok rapor gibi, lisanslı sporcu sağlık raporunun da bir kağıt parçası gibi düşünüldüğünü belirten Dr.Mesut Yetkin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

 

‘’Ülkemizdeki pek çok rapor gibi, lisanslı sporcu sağlık raporu da bir kağıt parçası gibi düşünülmektedir. Bazı aileler ve bazı spor kulüpleri, gençlerin sağlık kontrolüne gereken ciddiyeti göstermemekte ve ileri tetkik ve konsültasyonları angarya olarak görmektedirler.

 

 

''SAĞLIK İÇİN SPOR; SPOR İÇİN SAĞLIK ŞART''

 

Resmi Müsabakalar ile diğer beden eğitimi ve spor faaliyetlerine katılacak kişilere 07.12.2001 tarihli ve 24606 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde ‘Sporcu Lisansı ve Sporcu Kartı’ düzenlenmektedir. İlgili Yönetmelikte Sporcu Sağlık raporu ve hekim muayenesi sadece lisans çıkarılacak sporcular için öngörülmüş olup; lisans gerektirmeyen yaşam boyu spor, herkes için spor ve diğer tüm spor ve beden eğitim etkinliklerinde ise rapora gerek görülmemiştir.

 

Adsız

 

Mevzuat gereği, bir kişi sporcu lisansı gerektirmeyen bir spor faaliyetine katılmak istiyorsa, 18 yaşından büyükse kendisi, küçükse velisinin beyanı ile o spor faaliyetini yapabilmektedir. Sonuç olarak; sadece sporcu lisansları için sağlık raporu gerekmektedir.

 

Lisanslı sporcular için gerekli rapor konusuna gelince; Ülkemizdeki pekçok rapor gibi, lisanslı sporcu sağlık raporu da bir kağıt parçası gibi düşünülmektedir. Bazı aileler ve bazı spor kulüpleri, gençlerin sağlık kontrolüne gereken ciddiyeti göstermemekte ve ileri tetkik ve konsültasyonları angarya olarak görmektedirler.

 

En değerli varlığımız olan çocuklarımızı elbette spor yapmaya teşvik etmeliyiz ama bunu yaparken gerekli tedbiri almaktan da kaçınmamalıyız. Raporu bir prosedür gibi görmemeli, "benim çocuğumun yada sporcumun sağlığı, seçtiği spor için gerçekten uygun mu?" sorusunun yanıtının aranması gerektiğini asla unutmamalıyız.

 

Bu noktada sporcu sağlığının belirlenmesi aşamasında hekimlerce yapılması gerekenler; ciddi bir anamnez almak yani hastanın öyküsünü detaylı araştırmak, ayrıntılı bir muayene yapmak ve gereken uzmanlık alanlarından konsültasyon istemektir.

 

Genç sporcularda ani kardiyak ölümün başında %46 ile en yaygın kalıtsal kalp hastalıklarından biri olan hipertrofik kardiyomiyopatiler ve açıklanmamış ventriküler hipertrofiler gelmektedir. Bu risk, ayrıntılı anamnez, EKG, gerekli durumda EKO gibi ileri tetkiklerle ile tespit edilebilmektedir. Bu durumların tespiti Aile Sağlığı Merkezi şartlarında mümkün olmayıp, uzmanlık ve ileri tetkik gerektirmektedir. Kardiyoloji konsültasyonu mutlaka şarttır.

 

Yine Epilepsisi teşhis edilemediği için ulusal basında çıkan havuzda hayatını kaybeden çocuklarımızı da unutmamak gerekir. Sporcu sağlığı muayenesinde Kardiyoloij ve nörolojik muayene olmazsa olmazdır.

 

Çorum Aile Hekimleri Derneği olarak aile hekimlerine başvuran sporcuların kardiyolojik ve nörolojik muayeneslerinin iyi değerlendirmesini, gerekli konsultasyonların yapılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Yalnız bu aşamada ilimizde özellikle bazı ilçelerde, aile hekimlerimizce yapılan konsültasyonlar için üst basamak hastanelerde sevklerin kabul olmadığı ve kişilerden hastanelerce farklı ücret talep edildiği bilgilerini basın yoluyla öğrenmiş bulunmaktayız.

 

Hastanelerdeki bu tip ücret uygulamaları sporcu sağlığının değerlendirilmesini kesintiye uğratmakta ve çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmaktadır. Sporcularımızın ve vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli önlemlerin ve yaptırımların bir önce alınmasını talep ediyoruz.

 

Çorum Aile Hekimleri Derneği olarak diyoruz ki, ‘’Sağlık için spor, spor için sağlık şarttır’’

 

Haber: Ozan Acar - İhlas Haber Ajansı(İHA) KARGI

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Acar
 
Etiketler: Sağlık, raporu, kağıt, parçası, değildir,
Yorumlar
Kargı Gazetesi

Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı